آیلتس چیست؟

آیلتس (IELTS) چیست و به چه کاری می آید؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه تاریخ به روز رسانی مقاله: ۱۳۹۹/۴/۲۹
آیلتس یک آزمون زبان معتبر است که جهت ورود به دانشگاه کشورهای مختلف از جمله کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آمریکا نیاز می شود ویا اقدام به مهاجرت و کار، در کشورهای ذکر شده لازم است. به طور کلی دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد. برای ورود به دانشگاه هاداشتن مدرک آیلتس آکادمیک و برای مهاجرت و کار,داشتن مدرک آیلتس جنرال ضروری است. اگر بخواهیم که این آزمون را از نظرمیزان سختی مقایسه کنیم ،می توانیم بگوییم آیلتس آکادمیک مسخت تر است.

IELTS مخفف International English Language Testing System است.ielts


نمره آزمون آیلتس از ۰ تا ۹ است . بعد از شرکت درآزمون و پاسخگویی به سوالات مربوط به 4 مهارت شنیدار، گفتار، خواندن(درک مطلب) و نوشتن،برای هر یک از مهارت هانمره ای جداگانه ویک نفره کلی نیز به شما اعلام خواهد شد. برای گرفتن پذیرش از دانشگاه ها معمولابه نمره میانگین ۶/۵ و حداقل نمره در هر مهارت ۶نیاز است. هر چه نمره آیلتس شما بالاتر باشد امکان به دست آوردن موقعیت مورد نظر بیشتر می شود.
آزمون با همکاری سه نهاد برگزار می شود: دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا.


دانشگاه کمبریجidpشورای فرهنگی بریتانیادر روز امتحان شما ابتدا می بایست به سوالات مربوط  به مهارت شنیداری پاسخ دهید ، پس ازآن سوالات بخش Reading و  Writing را خواهید داشت  . امتحان Speaking در ساعت مشخصی از ۵ بعد از ظهر روز آزمون تا ۵  بعد از ظهر روز بعد گرفته خواهد شد . اشخاصی که از راه دور آمده اند ،در لیستی جداگانه نام نویسی می شوند تا امتحانشان زودتر گرفته شود. امتحان Speaking حدود نیم ساعت است و کل امتحان حدود ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه است. در آزمون جنرال و آکادمیک در بخش Speaking و Listening شبیه یکدیگرهستند ولی بحث Reading و Writing متفاوت است.


بخش Listening:

توجه توجه : فایل صوتی Listening فقط و فقط یکبار پخش می شود.
مدت زمان این بخش شامل زمان کوتاهی جهت پیش خوانی سوالات +  پخش فایل صوتی و۱۰ دقیقه زمان برای انتقال پاسخ از دفترچه سوالات به پاسخنامه می باشد . تعداد سوالات این مهارت، ۴۰ سوال می باشد که در چهار بخش آورده می شود. در دو بخش اول، مکالمه ای  بین دو نفر یا چند نفر در زمینه ی اجتماعی ودر دو بخش دوم د0مکالماتی در زمینه ی دانشگاهی / تحصیلی مابین چهار نفررا خواهید شنید.


بخش Reading:

مدت زمان: ۶۰ دقیقه 

تعداد سوالات: ۴۰ سوال

توجه توجه: زمانی برای انتقال پاسخ ها از دفترچه سوالات به دفترچه پاسخنامه وجود ندارد.
این بخش شامل 3 متن است که بین ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند وپس از هر متن یک سری سوال آورده شده است . در آزمون General  متون معمولا از مجلات، روزنامه، جزوات و کتاب ها گرفته شده است و خواننده نیاز به تخصص خاصی ندارد. متن اول درباره امور اجتماعی است. متن دوم درباره جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است و متن سوم موضوعی عمومی دارد. اما درآزمون Academic  متون علمی هستند. یکی از متون حالت استدلالی دارد. اگر در متن ها لغات تخصصی به کاررفته باشد ،لغت نامه ای کوتاه بعد از متن وجود دارد.


بخش Writing:

مدت زمان: ۶۰ دقیقه


برای دو موضوع باید انشا بنویسید. در آزمون General  برای پاسخگویی به سوال اول باید نامه ایی به شخصی فرضی بنویسید ودر آن مسئله یا شکایتی را عنوان کنید. ( نامه ی شما می بایست حداقل  ۱۵۰ کلمه باشد در غیر این صورت  نمره از دست می دهید ).پیشنهاد ما این است که به این بخش ۲۰ دقیقه زمان اختصاص بدهید. برای پاسخگویی به سوال دوم می بایست  نظر مثبت یا منفی خود را در رابطه با موضوع شرح دهید .(نوشته ی شما نباید کمتر از ۲۵۰ کلمه باشد،چرا که نمره از دست خواهید داد ). پیشنهاد ما این است که به این بخش۴۰ دقیقه زمان اختصاص بدهید. درآزمون  Academic ،برای پاسخگویی به بخش اول می بایست در مورد جدول یا نموداری  توضیح دهید و برای بخش دوم می بایست  نظر موافق و یا مخالف خود را در رابطه با مسئله ایی علمی توضیح دهید.


بخش Speaking:

مدت زمان: ۱۱ تا ۱۴ دقیقه
شمابا شخص آزمون گیرنده به صورت رو در رو صحبت خواهید کرد. سنجش این مهارت شامل سه بخش می باشد .

بخش اول: حدود ۴ تا ۵ دقیقه می بایست در مورد خودتان، محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی ات و علایقتان توضیح دهید. در بخش دوم ، کارتی به شما داده خواهد شد که Cue card  نام دارد و شامل سوالاتی است. شما یک دقیقه وقت دارید که در مورد سوالات فکر و یادداشت برداری کنیدو پس از آن  دو دقیقه فرصت دارید که به یک یا دو سوال جواب دهید. و اما در بخش سوم ،شما ۴ الی ۵ دقیقه در مورد یکی از سوالات Cue card با مصاحبه گر بحث و گفتگو خواهید کرد.

آموزشگاه زبان پرستوی دانش با به کارگیری اساتید خبره  و دارای تجربه ای موفق در زمینه آماده سازی فراگیران برای آزمون آیلتس در خدمت متقاضیان عزیز می باشد. جهت اطلاع از دوره های آیلتس با ما تماس بگیرید.

مراکزمجاز به برگزاری آزمون اصلی آیلتس در لینک زیر آمده است.لینک اصلی سازمان سنجش


با بهترین سیستم آموزشی آیلتس (IELTS) و برترین اساتید زبان انگلیسی اصفهان در آموزشگاه پرستوی دانش همراه شوید.


نویسندگان: وجیهه و سامیار پیرنجم الدین

مقالات مرتبط :