8 راهکار عملی برای یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی


مقدمه

همان طور که می دانیم، زبان انگلیسی یک زبان بین المللی و زنده است که به دلیل سهولت و روان بودن نسبت به سایر زبانها بسیار پرطرفدار می باشد. امروزه یادگیری این زبان بین المللی، یک ضرورت اساسی برای دانش آموختگان علوم مختلف و سایر افراد می باشد. با افزایش روند جهانی سازی، ارتباطات  بین المللی، برنامه های رسانه های جمعی، تجارت جهانی و آموزش علوم مختلف در سطوح عالی، برقراری ارتباط با ملیت های مختلف به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

به عبارتی می توان گفت، عدم آشنایی و تسلط به این زبان به معنای عدم زندگی در دنیای مدرن امروزی است. از این رو، روز به روز افراد بیشتری به فراگیری زبان انگلیسی رو آورده و در جستجوی راهکارهای موثر برای یادگیری سریع و کامل آن می باشند.

یکی از مهمترین اهداف یک زبان آموز، افزایش توانایی مکالمه به زبان انگلیسی است که البته کیفیت آن اعم از سرعت مکالمه، کاربرد تلفظ، لهجه و دستور زبان درست اهمیت ویژه ای دارد. در این مقاله به بحث درباره چند روش جهت افزایش هدفمندانه مهارت مکالمه زبان انگلیسی می پردازیم:

1- صحبت کنید و صحبت کنید

اساسا یکی از بهترین راهها جهت افزایش مهارت مکالمه زبان انگلیسی، زیاد صحبت کردن است. سعی کنید اغلب اوقات با افراد دیگر صحبت کنید و تا آنجایی که ممکن است، این کار را به طور مداوم تکرار کنید. چنانچه در کشور دیگری زندگی می کنید، می توانید از صحبت با هزاران گوینده بومی همچون دوستانتان، خانواده های آنها، همکارانتان، همکلاسیهایتان و یا تمامی افرادی که با آنها در تماس هستید، بهره ببرید. اگر مشغول به تحصیل در کشور خودتان هستید، زمانی را بعد از مدرسه یا دانشگاه، به صحبت کردن با دوستانتان اختصاص دهید. می توانید این کار را با عضویت در یک گروه در شبکه های اجتماعی انجام دهید و یا به یک گروه آنلاین بین المللی ملحق شوید و با زبان آموزان مختلف یا انگلیسی زبانان بومی شروع به تمرین مکالمه کنید.

2- مکالمات خود را ارزیابی کنید.

پس از اتمام مکالمه خود، لحظه ای با خود بیندیشید. مکالمه شما چطور بود؟ میزان درکتان از هر مکالمه چقدر بود؟ آیا موضوع مکالمه برایتان آسان بود؟ آیا تا چه حد آسان بود؟ آیا به واژه ای که معنایش را نمی دانستید، برخورد کردید؟ تفکر و ارزیابی در این زمینه، میزان اطمینان شما را برای مکالمه بعدی افزایش داده و باعث کاربرد هدفمند موارد مختلف در مکالمه تان، می شود، به عنوان مثال کاربرد واژه هایی که متوجه نشدید.

3- گوش کنید و بخوانید.

همان طور که می دانید، برای مکالمه، به واژه های گوناگون نیاز دارید. زمان کلاس برای یادگیری واژه ها، فوق العاده است اما راههایی برای افزایش دامنه ی واژه هایتان وجود دارند که عبارتند از تماشای فیلم های زبان انگلیسی، گوش دادن به موسیقی انگلیسی و یا برنامه های رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی و البته خواندن کتاب، مجله و وبلاگ به زبان انگلیسی. هنگام گوش دادن و خواندن، معنای واژه ها و اصطلاحات جدید، واژه های غیررسمی و مترادف ها را پیدا کنید. آنها را در دفترچه ای بنویسید و بیاموزید. به این ترتیب در مکالمه بعدی خود، می توانید موارد بیشتری را به کار ببرید. ( واژه ها، اصطلاحات غیررسمی و ...)

4- واژه های مورد نیازتان در هر مکالمه را از قبل بدانید.

بخشی از نگرانی افراد هنگام مکالمه، این است که نمی دانند چه بگویند. برای غلبه بر این نگرانی، لیستی از واژه های لازم در هر موقعیت تهیه کنید. مثلا اگر قصد دارید به دکتر بروید، قبل از زمان ویزیت شدن توسط دکتر، واژه ها و عبارات مربوط به مکالمه تان را از قبل جستجو کرده و به ذهن بسپارید. این روش را می توانید، قبل از پرداخت صورت حساب هایتان، سفارش غذا در رستوران، مصاحبات کاری، شکایت کردن یا هر موقعیت دیگری که هنگام قرار گرفتن در آن مضطرب می شوید به کار بگیرید.

5- تلفنی صحبت کنید.

برای بسیاری افراد، مکالمات تلفنی بسیار چالش انگیز است. چرا؟ زیرا از پشت تلفن، نمی توانیم زبان اشاره یا نحوه حرکت دهان مخاطبمان را ببینیم، دو موردی که هر دو در برقراری ارتباط مفید هستند. مکالمات تلفنی کوتاه با دوستانتان می توانند شروع خوبی برای افزایش اعتماد به نفستان در کلیه مکالمات تلفنی تان باشند. سپس می توانید شروع به تماس های تلفنی چالش انگیزتر کنید مثلا وقت گرفتن دکتر یا مرکز مشاوره و یا نظرسنجی از افراد. ( اکنون زمان مناسبی است برای کاربرد راهکار شماره ی 4). بنابراین می توانید لیستی از سوالات مد نظرتان یا واژه های مفید و قابل استفاده در مکالمتان را از قبل تهیه کنید.

6- صدایتان را ضبط کنید.

یک راهکار دیگر این است که به انگلیسی صحبت کنید و صدای خود را ضبط کنید. با وجود اینکه بسیاری از افراد،دوست ندارند صدای ضبط شده خود را گوش کنند ولی این کار یک روش فوق العاده مفید برای تقویت گفتار شماست. شنیدن صدای خود بر روی سی دی ، لپ تاپ یا تلفن همراهتان، موارد ضعفتان را به شما نشان می دهد ، مواردی که شایدقبلا متوجه آنها نشده اید. مثلا شاید هنگام حرف زدن خیلی مکث می کنید یا شاید مضطرب شده و بسیار تند صحبت می کنید و یا شاید s سوم شخص مفرد را در آخر افعال نمی گذارید. اینها مواردی هستند که در صورت ضبط صدای خود به خوبی به آنها پی می برید و درصدد رفع آنها بر می آیید. از طرف دیگر شاید از شنیدن صدای ضبط شده خود متعجب و خشنود شوید چرا که می بینید، نحوه ی صحبت کردنتان بهتر از آن چیزی است که فکر می کردید. می توانید صدای ضبط شده خود را به یک مدرس یا یک انگیسی زبان بدهید و امتیاز مثبت بگیرید یا نظرشان را درباره کیفیت مکالمه تان جویا شوید.


7-به جای تک واژه ها، عبارت یا جمله یاد بگیرید.


یکی دیگر از نکاتی که سرعت مکالمه ی شما را افزایش می دهد، یادگیری و کاربرد عبارات یا جمله های مختلف به جای تک واژه ها و جملات یا اصطلاحات متداول است ( احتمالا این روش را همیشه در زبان مادری تان استفاده می کنید) مثلا به جای اینکه همیشه هنگام احوالپرسی، " Hello" یا " Hello, how are you today"، آن را با گزینه ها و اصطلاحات دیگری ترکیب کرده و مثلا بگویید: "Hello, how are you doing mate?" ( به معنای سلام اوضاع چطور است رفیق؟) یا "What's up buddy?" (به معنای چه خبر، رفیق) یا " Hey dude" (به معنای سلام رفیق) و یا " Hi, How is it going?" ( به معنای سلام، حالت چطوره؟ یا سلام، اوضاع چطوره؟)
(دقت کنید که بعضی از اصطلاحات یا جمله ها، خیلی غیررسمی خواهند بود و برای بعضی از موقعیت ها مناسب نیستند)


8- یادگیری تان را مفرح کنید.


وقتی چیزی را به طور تفریحی یاد بگیرید، یادگیری آن بسیار آسانتر است. تمرین گفتاری خود را در انگلیسی با کمی شوخی یا سرگرمی توام سازید. مثلا در تنهایی با خود به انگلیسی صحبت کنید یا ترانه های محبوب انگلیسی را همزمان با پخش و گوش دادن به آنها، بخوانید و یا tongue twister تمرین کنید. منظور از tongue twister، زبان پیچان یا واژه های پشت سرهم با صداها و وزن های مشابه و تلفظ دشوار است. به عنوان مثالچند مورد از آنها را در زیر آورده ایم:
  • .She sells seashells by the seashore
  • Betty Botter bought some butter
  •  Peter Piper picked a pack of pickled peppers
و یا می توانید شروع به سخنرانی های فی البداهه یک دقیقه ای با موضوع های مختلف و در هم کنید. مثلا درباره قهوه، حیوانات، تفریحات هیجان انگیز و یا موضوهایی مثل : اگر من بر جهان حکومت می کردم، چه می کردم؟ یا سه واقعیت حیرت آور درباره من و یا کدامیک ابتدا پدید آمد، مرغ یا تخم مرغ؟ بدین ترتیب، تمرینی عالی برای سرگرمی خواهید داشت.

مقالات مرتبط :